V okviru Interreg projekta Avstrija-Slovenija „Skills+“ skupaj s partnerjem Ländliches Fortbildungsinstitut (LFI) Steiermark, izvajamo v prihodnost usmerjen projekt za čezmejno zagotavljanje kvalificirane delovne sile in krepitev vajeniškega usposabljanja v kovinski in elektroindustriji.
Na osmih sestankih projektne skupine v Mariboru ali prek spleta so bile obravnavane načrtovane dejavnosti posameznih delovnih paketov in pripravljene za izvedbo.
Na spletni delavnici z osmimi slovenskimi udeleženci iz šol, gospodarskih zbornic, CPI in podjetij so bili obravnavani cilji procesa, modeli mreže, ciljne skupine in cilji slovenskega modela ter dogovorjeni naslednji koraki.
Na drugem čezmejnem srečanju fokusne skupine pri gospodarski zbornici Voitsberg in podjetju Binder Lernwerk Voitsberg so udeleženci razpravljali o uspehih in izzivih, ki jih lahko prinese mreža. Predstavljeni in obravnavani so bili rezultati spletne ankete slovenskih deležnikov o razvoju slovenske mreže. V podjetju Binder Lernwerk so si udeleženci ogledali učno delavnico, predstavljen in obravnavan je bil štajerski model mreže in nova digitalna učna platforma« Wise up«.
Pripravljena je bila primerjalna analiza izobraževalnih sistemov v Avstriji in Sloveniji. Vsebina analize so izobraževalni sistem v Avstriji in Sloveniji, primerjava avstrijskega in slovenskega vajeniškega sistema ter rezultati anket med vajenci, inštruktorji in deležniki.
Pri ocenjevanju obstoječih modulov / učnih vsebin in potreb po skupnem usposabljanju je bilo z osebnimi in spletnimi intervjuji anketiranih 59 vajencev in 24 mentorjev v Avstriji in 107 vajencev ter 8 mentorjev v Sloveniji. Pripravljena je bila skupna analiza potreb z rezultati iz Avstrije in Slovenije, da bi lahko v naslednjem koraku na podlagi ugotovljenih potreb razvili nove učne vsebine za vajeniško usposabljanje v Avstriji in Sloveniji.
V spletni fokusni skupini s predstavniki devetih podjetij v štajerski mreži za usposabljanje so bile ugotovljene potrebe po trženjskih in digitalnih veščinah za zaposlovanje tehničnih vajencev in kvalificiranih delavcev. Cilj je izboljšati marketinške, komunikacijske in digitalne spretnosti v procesu zaposlovanja kadrovskih/marketinških delavcev za uspešno pridobivanje tehničnih vajencev in kvalificiranih delavcev za podjetje, zlasti za navduševanje mladih za tehnične poklice. Slovensko podjetje Kadring – Kadrovsko in poslovno svetovanje, d. o .o., je na podlagi rezultatov izdelalo analizo trendov ter na podlagi trendov in rezultatov analiz potreb, zbranih in predloženih med projektom, razvilo orodje Skills+ Toolkit in štiri povezane dela