Novosti in obvestila

Datum

03. Nov 2020

Kategorije

Deli z drugimi

Barometer Podravskega gospodarstva: Podjetja so uporabila ukrepe za ohranitev zaposlenih in nadaljevanje dela

Poleti se je Štajerska gospodarska zbornica na člane obrnila z obsežnejšo anketo. Vprašanja, ki smo jih zastavili prek spleta, z nekaterimi podjetji pa smo opravili tudi telefonski pogovor, so se nanašala predvsem na njihove izkušnje glede koriščenja različnih protikoronskih ukrepov vlade, pa tudi na njihovo poslovno kondicijo in prihodnje načrte.

[av_button_big label=’Na anketo je odgovorilo 151 podjetij, kar je 34.4 % članov ŠGZ. 35 % podjetij je bilo mikro, 27 % malih, 26 % srednje velikih in 12 % velikih podjetij. Podjetja so bila iz različnih dejavnostih, največ jih je prihajalo iz predelovalne dejavnosti (34 %). Podjetja so lahko navedla ime podjetja, lahko pa so ostala tudi anonimna. ‘ description_pos=’below’ icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ title_attr=” color=’green’ custom_bg=’#444444′ color_hover=’theme-color-highlight’ custom_bg_hover=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ link=’manually,http://’ link_target=” id=” custom_class=” av_uid=’av-10rw3bz’ admin_preview_bg=”][/av_button_big]

Iskanje možnosti ohranitve zaposlenih

Anketo smo izvajali po koncu prvega vala epidemija, v juniju in začetku julija, zato nas je najbolj zanimalo, koliko so podjetja uporabljala protikoronske ukrepe vlade.

Iz prejetih odgovorov, pa tudi iz rednih kontaktov s člani zbornice je bilo jasno vidno, da je bilo veliko razmišljanja in ukrepanja usmerjeno v iskanje možnosti ohranitve zaposlenih.

Veliko podjetij se je na krizo odzvalo z odreditvijo dela na domu, vsaj za tisti del zaposlenih, kjer narava dela to dopušča. Podatki kažejo, da se je za ta ukrep odločilo kar 66 % podjetij, ki so sodelovala v anketi zbornice. Podjetja, ki so uporabila ta ukrep, so ga večinoma uporabila za več kot 50 % zaposlenih.

Iz podatkov tudi vidimo, da je, tako kot so pokazali podatki tudi za celotno Slovenijo, bil med podjetji v štajerski regiji ukrep odreditve čakanja na delo zelo pogosto uporabljen, uporabilo ga je kar 53 % podjetij, tudi v tem primeru so ga tisti, ki so ukrep uporabili, uporabili za več kot 50 % zaposlenih.

Ali ste koristili spodaj navedene ukrepe? Ne Da

 

Odreditev dela na domu (vsaj del zaposlenih) 34 % 66 %
Odreditev izrabe viška opravljenih ur ali letnega dopusta (vsaj del zaposlenih) 54 % 46 %
Odreditev subvencioniranja delovnega časa (vsaj del zaposlenih) 61 % 39 %
Odreditev dela v neenakomerno razporejenem delovnem času (vsaj del zaposlenih) 77 % 23 %
Odreditev dela na drugem ustreznem/primernem delovnem mestu (vsaj del zaposlenih) 86 % 14 %
(Začasno) znižanje plač zaposlenih (vsaj del zaposlenih) 88 % 12 %

Uporaba razpoložljivih finančnih ukrepov

Več kot tretjina podjetij iz Podravja se je poslužila možnosti podaljšanja rokov za oddajo davčnih napovedi in letnih poročil, kar kaže na časovno presijo in stisko v negotovih koronačasih. Okoli četrtina je prosila banko za odlog plačila bančnih kreditov, druge finančne ukrepe podjetja sicer poznajo, vendar so jih koristila v manjši meri, tudi zaradi zahtevnih birokratskih postopkov.

Katerega od možnih finančnih ukrepov ste oz. boste uporabili? Ne bomo uporabili Nameravamo uporabiti
Podaljšanje rokov za oddajo davčnih napovedi in letnih poročil ter odlog plačila davkov 66 % 34 %
Odlog plačila bančnih kreditov 75 % 25 %
Slovenski podjetniški sklad: drugi finančni instrumenti 85 % 15 %
SID banka: neposredno financiranje podjetij v času izbruha covida-19 89 % 11 %
Slovenski podjetniški sklad: garancije Sklada za bančne kredite s subvencijo obrestne mere 89 % 11 %
SID banka: prilagojeni programi posrednega financiranja (prek poslovnih bank in hranilnic) 90 % 10 %
SID banka: financiranje naložb in obratnega kapitala za trajnostno rast turizma 93 % 7 %

Kaj smo še izvedeli od naših članov?

Podjetja kljub težki situaciji ne razmišljajo o odpuščanju zaposlenih. Junija je na vprašanje »Ali predvidevate odpuščanje zaposlenih v prihodnjih treh mesecih?« z »Ne« odgovorilo 90 % anketiranih. Obratno – zaradi okužb imajo podjetja probleme s pomanjkanjem delavcev. Pomanjkanje delovne sile je bilo že pred koronavirusom v podjetjih v regiji velik problem, ki sedaj, z izpadi posameznih zaposlenih zaradi zdravstvenih ali karantenskih razlogov, postaja vse večji.

 

[av_button_big label=’Barometer podravskega gospodarstva bomo izvajali tudi v prihodnje. Že v prihodnjih tednih bomo na vaše podjetje naslovili vprašanja iz ankete »Barometer 2« in upamo, da si boste vzeli nekaj časa in nam sporočili svoje odgovore. Hvaležni vam bomo za sodelovanje, rezultate bomo objavili v prihodnji številki Gospodarskih izzivov, posredovali jih bomo tudi širši javnosti. ‘ description_pos=’below’ icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ title_attr=” color=’green’ custom_bg=’#444444′ color_hover=’theme-color-highlight’ custom_bg_hover=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ link=’manually,http://’ link_target=” id=” custom_class=” av_uid=’av-281aan’ admin_preview_bg=”][/av_button_big]

 

[av_button label=’Izpolnite “BAROMETER 2″ na povezavi… https://www.1ka.si/a/304707′ icon_select=’yes’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ size=’small’ position=’center’ label_display=” title_attr=” color=’green’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ link=’manually,https://www.1ka.si/a/304707′ link_target=’_blank’ id=” custom_class=” av_uid=’av-ub1gn3′ admin_preview_bg=”]

Avtorica: Vera Kozmik Vodušek

 

Več informacij:
Štajerska gospodarska zbornica
E: info@stajerskagz.si

 

Prijava na Enovice in spletni
časopis “GOSPODARSKI IZZIVI”

Prejemajte poslovne novice, strokovne nasvete in vabila na dogodke v naših elektronskih novicah. V novem spletnem časopisu spoznavajte  dobre  podjetniške  prakse, podjetja,  uspešne podjetnice in podjetnike.

Več novic