Napoved ameriškega predsednika Donalda Trumpa o uvedbi carin na uvoz z vsega sveta je sprožila val odzivov s strani voditeljev in gospodarstvenikov po vsem svetu. Evropske države, Avstralija in Kitajska izražajo zaskrbljenost nad posledicami teh ukrepov, ki bi lahko dodatno zaostrili trgovinske odnose in upočasnili globalno gospodarsko rast.
Evropski voditelji: Zaščita lastnih interesov
V Evropi so politični in gospodarski voditelji poudarili, da bodo v novih razmerah iskali načine za zaščito lastnih gospodarstev. Evropska komisija je opozorila, da bo EU po potrebi sprejela protiukrepe, če bodo Trumpove carine negativno vplivale na evropska podjetja. “Enostranski ukrepi, ki vodijo v trgovinske vojne, niso v interesu nikogar,” je izjavil evropski komisar za trgovino.
Avstralija: Nelogičen ukrep
Avstralska vlada se je prav tako odzvala na Trumpovo napoved in jo označila za nelogičen korak, ki bo prizadel ameriške zaveznike. Avstralski premier je poudaril, da je odprta trgovina ključna za globalni gospodarski napredek in da bi morale ZDA premisliti o posledicah takšnih ukrepov.
Kitajska: V trgovinskih vojnah ni zmagovalcev
Peking je bil med prvimi, ki so ostro obsodili Trumpovo napoved, saj bi nove carine dodatno obremenile kitajsko gospodarstvo, ki se že sooča z izzivi zaradi prejšnjih ameriških trgovinskih ukrepov. “V trgovinskih vojnah ni zmagovalcev,” so poudarili na kitajskem ministrstvu za trgovino in opozorili, da bo Kitajska, če bo potrebno, sprejela povračilne ukrepe.
Negotovost na finančnih trgih
Trgovinske napetosti so takoj vplivale na finančne trge. Borzni indeksi v Aziji in Evropi so zabeležili padce, vlagatelji pa so zaskrbljeni zaradi možnega negativnega vpliva na svetovno gospodarstvo. Analitiki opozarjajo, da bi lahko takšne politike privedle do manjše gospodarske rasti in povečane inflacije.
Prihodnost globalne trgovine ostaja negotova
Trumpova politika protekcionizma postavlja pod vprašaj prihodnost globalne trgovine. Medtem ko nekatere ameriške industrije podpirajo tovrstne ukrepe kot zaščito pred poceni uvozom, pa se mnogi ekonomisti strinjajo, da lahko dolgotrajne trgovinske napetosti škodujejo vsem stranem. V prihodnjih tednih bo ključno spremljati odzive drugih svetovnih gospodarstev in morebitne protiukrepe, ki bi lahko dodatno zapletli globalne trgovinske odnose.