Novosti in obvestila

Datum

09. Jun 2025

Kategorije

Deli z drugimi

Gospodarska diplomacija na Ptuju: ministrica Fajon podjetjem predstavila podporo pri internacionalizaciji

V sklopu obiskov slovenske gospodarske diplomacije se je ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon mudila na Ptuju. Na srečanju, ki ga je v sodelovanju s podjetjem Pipe Tech organizirala Štajerska gospodarska zbornica, so se povezali s podjetji iz regije, ki želijo okrepiti svojo mednarodno prisotnost, in jim predstavili možnosti podpore s strani države in gospodarske diplomacije.

Srečanje je bilo namenjeno predvsem krepitvi sodelovanja med gospodarstvom in državo pri internacionalizaciji. Ministrica Fajon je po srečanju poudarila, da z regionalnimi posveti želijo podjetjem pomagati pri iskanju novih poslovnih priložnosti na tujih trgih:

»Ponudili smo jim naše znanje, izkušnje in ekonomske svetovalce – v sodelovanju z Ministrstvom za gospodarstvo, Gospodarsko zbornico Slovenije, agencijo SPIRIT in drugimi deležniki. Predvsem pa smo prisluhnili podjetjem: kaj potrebujejo, kaj lahko drug drugemu ponudimo in kako lahko politika podpira prodor slovenskega gospodarstva na zahtevne tuje trge,« je dejala Fajon.

Peter Japelj, vršilec dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za gospodarsko in javno diplomacijo, je ob tem izpostavil, da so podjetja, ki jih obiskujejo po Sloveniji, živi dokaz, da je slovensko znanje konkurenčno tudi na globalni ravni:

»Na voljo jim je mreža 21 ekonomskih svetovalcev po svetu, ki jim lahko pomagajo pri vstopu na tuje trge ter pri navezovanju poslovnih stikov.«

Predsednik Štajerske gospodarske zbornice Albert Kekec je izpostavil pomen povezovanja diplomacije, podjetij in znanosti:

»Zgraditi moramo platformo, ki bo omogočala prenos znanja in tehnologij v tujino. A hkrati potrebujemo tudi stabilno, predvidljivo in konkurenčno poslovno okolje doma – sicer podjetjem tudi najboljša diplomacija ne bo pomagala prodajati njihovih izdelkov in storitev.«

Gostitelj dogodka, direktor podjetja Pipe Tech, Davorin Tušek, je poudaril dobro sodelovanje z državo pri pridobivanju delovnih dovoljenj za zaposlene iz tujine, vendar opozoril na aktualne težave pri napotitvah na nemški trg:

»Nemčija je zaostrila pogoje za pridobitev viz za delavce iz tretjih držav, zaposlenih v Sloveniji. Pri tem si želimo več podpore države, saj ti delavci s svojim delom v tujini ustvarjajo prihodke in plačujejo davke Sloveniji.«

Podjetje Pipe Tech, ki se ukvarja z varjenjem, montažo in inženiringom, zaposluje 340 ljudi, od tega kar 160 iz tretjih držav. Večina njihovih zaposlenih deluje na projektih po Evropski uniji.

Ministrica Fajon je ob tem zagotovila, da Slovenija ostaja zavezana trajnostnemu in odgovornemu privabljanju delovne sile:

»Naš cilj je privabljati visoko usposobljene kadre s spoštovanjem njihovih pravic in zagotavljanjem dostojnih delovnih pogojev. Zato sklepamo dvostranske sporazume in iščemo sistemske rešitve.«

Dogodek na Ptuju je še en dokaz, da si slovenska gospodarska diplomacija prizadeva biti most med podjetji in tujimi trgi – ne le na ravni strategij, temveč tudi v neposredni podpori podjetjem v vsakodnevni praksi.

Prijava na Enovice in spletni
časopis “GOSPODARSKI IZZIVI”

Prejemajte poslovne novice, strokovne nasvete in vabila na dogodke v naših elektronskih novicah. V novem spletnem časopisu spoznavajte  dobre  podjetniške  prakse, podjetja,  uspešne podjetnice in podjetnike.

Več novic