Mariborska družba Primat, ki se ukvarja s proizvodnjo varnostne opreme, se je ta teden pridružila švedski skupini Gunnebo, ki je postala njen stoodstotni lastnik. S tem je Primat postal del vodilnega globalnega ponudnika certificiranih mehanskih varnostnih rešitev.
Na današnji novinarski konferenci je predsednik uprave Primata, Matjaž Andric, poudaril, da sprememba lastništva prinaša večje možnosti za razvoj, lažji dostop na mednarodne trge ter večje investicije v proizvodne obrate v Sloveniji in Srbiji. V Mariboru Primat zaposluje okoli 100 ljudi, v srbski tovarni v Baljevcu pa 80.
V sklopu združitve bodo z znatnimi vlaganji spodbujali rast podjetja ter nadgrajevali ključne delovne veščine in orodja zaposlenih, kar bo povečalo njihove možnosti za uspeh. Andric je izrazil zadovoljstvo, da bo blagovna znamka Primat ostala prepoznana kot garancija za kakovostne varnostne rešitve, kar bo okrepilo njihovo sposobnost za razvoj produktov z najvišjo stopnjo zaščite in zanesljivosti.
Izjemna priložnost za nadgradnjo tradicije
Direktorica Primat Sistemi, Tanja Djokić, je dodala, da partnerstvo z Gunnebo pomeni izjemno priložnost za nadgradnjo dolgoletne tradicije kakovosti in inovacij. Gunnebo, mednarodna korporacija s sedežem v Göteborgu, se specializira za varnostne izdelke na področju nadzora vhodov in varnega skladiščenja ter deluje v 24 državah s več kot 3500 zaposlenimi.
Podrobnosti o vrednosti posla ostajajo poslovna skrivnost, a je prvi mož Gunneba, Stefan Syren, poudaril, da je naložba v Primat dokaz njihove zaveze k inovacijam, rasti in dodani vrednosti za stranke. Napovedal je nadaljevanje odličnega dela Primata in iskanje novih priložnosti na področju varne hrambe.
Dosedanji lastniki Primata so ob prodaji izrazili zadovoljstvo, da so našli odgovornega lastnika, ki bo nadaljeval dolgoletno tradicijo. Vstop novega lastnika naj bi omogočil hitrejši razvoj podjetja, izboljšanje delovnih pogojev in stabilnost zaposlitve.
Lani je poslovanje Primata zaznamovalo zmanjšanje naročil njihovega največjega kupca bankomatnih sefov iz ZDA, a so se razmere v drugi polovici leta normalizirale. Podjetje je lani zaključilo s 11,4 milijona evrov prihodkov, od tega 95 odstotkov na tujih trgih, skoraj polovico v ZDA, ter s 170.000 evri čistega dobička.
Glede na izboljšanje razmer pričakujejo, da bodo letos dosegli rezultate na ravni leta 2022, ko je prodaja znašala skoraj 13,5 milijona evrov. Lani in letos so s pomočjo nepovratnih sredstev Spirita izvedli pomembne investicije v skupni vrednosti 1,5 milijona evrov, kar je njihov največji investicijski cikel v zadnjih 15 letih.