Novosti in obvestila

Datum

18. Mar 2025

Kategorije

Deli z drugimi

Rekordno število zaposlenih: Slovenija na vrhu delovne aktivnosti

V letu 2024 se je število delovno aktivnih oseb v Sloveniji povečalo za 0,9 odstotka in doseglo 998.000, kar je za 9000 več kot v letu 2023. To je najvišja številka v zadnjih desetih letih, je sporočil Statistični urad Republike Slovenije (SURS). Stopnja delovne aktivnosti se je zvišala za 0,2 odstotne točke na 56,6 odstotka, medtem ko je bilo brezposelnih v povprečju 38.000 oseb, kar pomeni 3,7-odstotno stopnjo brezposelnosti.

Največji porast delovne aktivnosti pri starejših

Stopnja delovne aktivnosti, ki izraža delež delovno aktivnih med delovno sposobnimi prebivalci, je lani v največji meri narasla v starostni skupini od 55 do 64 let, in sicer za 2,1 odstotne točke na 56,3 odstotka. V starostni skupini od 15 do 29 let je bila stopnja delovne aktivnosti 49,6 odstotka.

Med brezposelnimi je bilo 51 odstotkov moških in 49 odstotkov žensk, medtem ko je število neaktivnih oseb ostalo nespremenjeno pri 728.000. Največji delež med njimi so predstavljali upokojenci ter dijaki in študenti.

Struktura delovno aktivnega prebivalstva

Delovno aktivno prebivalstvo v Sloveniji je lani sestavljalo 857.000 zaposlenih, 123.000 samozaposlenih in 18.000 pomagajočih družinskih članov. Število zaposlenih se je v medletni primerjavi povečalo za 1,1 odstotka, število samozaposlenih za 0,6 odstotka, medtem ko se je število pomagajočih družinskih članov zmanjšalo za 4,7 odstotka.

Večina zaposlenih dela s polnim delovnim časom

Več kot 90 odstotkov zaposlenih v Sloveniji je opravljalo delo s polnim delovnim časom, manj kot desetina pa s krajšim delovnim časom, ki običajno traja manj kot 36 ur na teden. Med slednjimi je bil najpogostejši razlog za krajši delovni čas izobraževanje ali usposabljanje.

Med zaposlenimi s polnim delovnim časom je bilo 54,4 odstotka moških in 45,6 odstotka žensk, med tistimi s krajšim delovnim časom pa je bilo več kot dve tretjini žensk (68,3 odstotka).

Samozaposlenih več moških kot žensk

Med samozaposlenimi v Sloveniji je bilo skoraj tri četrtine (70,1 odstotka) moških in nekaj več kot četrtina (29,9 odstotka) žensk. To kaže na nadaljevanje trenda, da moški pogosteje izbirajo samozaposlitev kot ženske.

Podatki kažejo, da se slovenski trg dela krepi, hkrati pa ostaja izziv, kako spodbuditi večjo zaposljivost mladih in zmanjšati neaktivnost določenih skupin prebivalstva.

Prijava na Enovice in spletni
časopis “GOSPODARSKI IZZIVI”

Prejemajte poslovne novice, strokovne nasvete in vabila na dogodke v naših elektronskih novicah. V novem spletnem časopisu spoznavajte  dobre  podjetniške  prakse, podjetja,  uspešne podjetnice in podjetnike.

Več novic