Visoke cene energentov bi morali reševati drugače.
Včeraj, v torek, 22. februarja, je na zbornici potekal aktualen pogovor pod naslovom Kam se izgublja energija slovenske energetike? Na pogovoru so uvodno spregovorili dr. Peter Novak, strokovnjak za energetiko, mag. Duška Godina, direktorica Agencije za energijo RS, in mag. Bogomil Jelenc, direktor Sektorja za omrežnino na SODO. Praktično istočasno je Državni zbor RS s 46 glasovi za in enim proti podprl zakon o ukrepih za omilitev posledic visokih cen energentov. Med drugim bo posledično za tri mesece zamrznjena tudi omrežnina za vse odjemalce.
Pogovor je bil zelo zanimiv, dostopen je tudi na spletni strani zbornice. Žal dejstvom, ki so bila zelo jasno in nedvoumno izpostavljana v mesecih od oktobra lani, ko so cene energentov poletele v nebo, ni bilo prisluhnjeno v času priprave ukrepov. Cena električne energije je za vse, predvsem pa za proizvodna podjetja, življenjskega pomena in pomembno vplivajo na konkurenčnost. Zato podjetja pričakujejo od države razumno ceno in stabilno oskrbo z električno energijo. Finančni vir za poslovanje elektrodistributerjev, katerih naloga je stabilna in varna oskrbo z energijo, pa je omrežnina.
Ukrepi za omilitev posledic visokih cen energentov so bili sprejeti, potrebujemo jih in vsi smo jih pričakovali. Vendar gospodarstvo težko pritrdi prepričanju, da so to zanj najboljši ukrepi. Osnovna sporočila včerajšnjega dogodka, tudi zato, ker tema cene in razpoložljivosti energije s sprejetimi ukrepi ni zaključena in bo morala biti tudi v prihodnje visoko na agendi gospodarstva in predvsem države, ki so bila na včerajšnjem pogovoru jasno izpostavljena, so:
- Znižanje omrežnin je v nasprotju z evropskim pravom in smo edina država, ki je sprejela tak ukrep. Omrežnina namreč zagotavlja razvoj in varnost omrežja, ki je hrbtenica dobave in je za gospodarstvo, in seveda tudi za gospodinjstva, izjemno pomembno. Ukrep znižanja omrežnine za gospodarstvo pravzaprav niti ne pomeni pomoči, saj pri velikih uporabnikih predstavlja omrežnina približno 3 % celotne cene električne energije.
- Slovenija je visoko samooskrbna s proizvodnjo elektrike, sami proizvedemo od 85 % do 92 % potrebne elektrike, ki je cenovno zelo ugodna. Državi, ki je v celoti lastnica podjetij za proizvodnjo in distribucijo elektrike, zato predlagamo, da poišče način in s cenovno ugodno elektriko oskrbi najprej domače uporabnike, tako gospodinjstva kot seveda tudi gospodarstvo. S tem bo najbolj pomagala v sedanji in tudi prihodnjih situacijah dviga cen energentov na trgu.
- Predlagamo tudi, da naj v prihodnje država razmisli in predlaga spremembo ustreznih zakonov, da elektrika ne bo obdavčena z DDV-jem v celoti, ampak da bo obdavčena le porabljena energija, omrežnina in prispevki pa ne.
Posnetek: Aktualni pogovor Kam se izgublja energija slovenske energetike?
Več informacij:
mag. Aleksandra Podgornik, direktorica Štajerske gospodarske zbornice, T: 02 220 87 00, E: info@stajerskagz.si