Novosti in obvestila

Datum

27. Feb 2025

Kategorije

Deli z drugimi

Umar znižal napoved gospodarske rasti Slovenije

Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je v pomladanski napovedi znižal oceno gospodarske rasti Slovenije na 2,1 odstotka, potem ko je jeseni napovedoval 2,4-odstotno rast. Za leto 2026 predvideva 2,4-odstotno rast BDP, povprečna letna inflacija pa naj bi letos znašala 2,3 odstotka.

Višja gospodarska rast kot lani, a nižja od pričakovanj

Po prvi oceni državnega statističnega urada je gospodarska rast lani znašala 1,6 odstotka, kar pomeni, da bo letos višja, a nekoliko nižja od jesenskih pričakovanj. Kot je poudarila v. d. direktorice Umarja Maja Bednaš, bo k višji rasti ključno prispevala rast domače potrošnje, podprta z rastjo plač in socialnih transferjev, ter okrevanje državnih investicij.

“Investicijska aktivnost države se bo okrepila predvsem zaradi črpanja sredstev iz načrta za okrevanje in odpornost ter sklada za obnovo po poplavah leta 2023,” je dejala Bednaš.

Izvoz in trošenje gospodinjstev kot gonilo rasti

Rast izvoza blaga bo nekoliko nižja, a bo sledila rasti tujega povpraševanja, medtem ko se bo rast izvoza storitev še pospešila. Trošenje gospodinjstev bo omogočalo rast prihodkov v trgovini ter storitvah, povezanih s turizmom in preživljanjem prostega časa, kar bo podprla tudi nadaljnja rast potrošnje tujih turistov.

Negotovosti in tveganja

Bednaš je ob objavi napovedi opozorila na večja tveganja kot jeseni. Med njimi so protekcionistični ukrepi ZDA, razmere na Bližnjem vzhodu in v Ukrajini ter konkurenčnost evropskega gospodarstva. Negotovost v trgovinskih partnericah bo vplivala na previdnost pri investicijskih odločitvah predvsem izvozno usmerjenih podjetij.

Rast državne potrošnje bo letos zmernejša. Nadaljevanje obnove po poplavah bo vplivalo na rast izdatkov za blago in storitve v javnem sektorju. Pričakujejo tudi prve učinke novih pravic na področju dolgotrajne oskrbe, ki bodo uvedene sredi leta 2025.

Stabilna inflacija in umirjena rast cen

Inflacija bo po Umarjevih napovedih konec leta znašala 2,7 odstotka, v povprečju pa 2,3 odstotka. Ob stabilnih cenah energentov bo rast cen storitev ostala nadpovprečna zaradi pomanjkanja delovne sile in rasti plač.

Napovedi za prihodnja leta

V letih 2026 in 2027 Umar pričakuje rast gospodarske aktivnosti pri 2,4 in 2,3 odstotka. Pričakujejo postopno okrevanje tujega povpraševanja ter rast izvoza blaga in storitev, čeprav na nižjih ravneh kot pred pandemijo in energetsko krizo. Dokončanje investicij v farmacevtski industriji in začetek proizvodnje novega avtomobilskega modela bosta dodatno podprla rast izvoza.

Domača potrošnja bo ostala ključni dejavnik rasti BDP, predvsem zaradi stabilne rasti trošenja gospodinjstev. Investicije se bodo še okrepile, dinamiko državne potrošnje pa bo v letih 2026 in 2027 zaznamovalo uvajanje novih pravic v okviru dolgotrajne oskrbe.

Trg dela in rast plač

Rast zaposlenosti bo letos nizka zaradi visoke ravni zaposlenosti in pomanjkanja delovne sile. Brezposelnost se bo še nekoliko zmanjšala, predvsem zaradi prehajanja v neaktivnost in upokojitev.

Povprečna bruto plača bo letos realno zrasla blizu štirih odstotkov, rast pa bo nekoliko nižja v prihodnjih letih. Pritiske na plače bodo poganjali pomanjkanje kadra in zvišanja v javnem sektorju, podjetja pa bodo iskala ravnovesje med višjimi plačami in konkurenčnostjo.

Prijava na Enovice in spletni
časopis “GOSPODARSKI IZZIVI”

Prejemajte poslovne novice, strokovne nasvete in vabila na dogodke v naših elektronskih novicah. V novem spletnem časopisu spoznavajte  dobre  podjetniške  prakse, podjetja,  uspešne podjetnice in podjetnike.

Več novic