V okvir obvladovanja stroškov v podjetju, sodijo tudi stroški, ki nastanejo v zvezi s konkurenčnim pravom. Ti stroški lahko nastanejo zlasti na dva načina:
- ker podjetje krši konkurenčno pravo in mora zato plačati globo, ki lahko znaša 10% letnega prometa podjetja v predhodnem poslovnem letu (vzporedno s tem plača globo tudi odgovorna oseba, ki lahko doseže tudi 30.000 EUR), in odškodnino;
- ker podjetje, ki je utrpelo škodo, ki mu jo je s kršitvijo konkurenčnega prava povzročilo drugo podjetje ali več podjetij, ne uveljavlja odškodnine.
Nekateri protipravni posegi v tržno konkurenco so tudi kaznivo dejanje z zagroženo kaznijo zapora od 6 mesecev do 5 let. Zato je neupoštevanje konkurenčnega prava za podjetje in odgovorne osebe tvegano ter lahko predstavlja velik strošek.
Na seminarju bomo odgovorili na aktualna vprašanja:
- kdaj gre za kršitev konkurenčnega prava oziroma katera ravnanja so prepovedana in katera dovoljena?
- ali si podjetja med seboj lahko izmenjujejo poslovne informacije, oziroma kdaj je to prepovedano?
- kdaj je druženje oziroma kontakti direktorjev ali drugih oseb iz različnih podjetij lahko problematično zaradi predpostavljenega usklajenega ravnanja?
- kakšna je obravnava povezanih oseb?
- kakšne so preiskovalne pristojnosti Urada RS za varstvo konkurence in kako vplivajo na podjetje?
- kakšne možnosti ima podjetje, ki sicer že krši konkurenčno pravo, vendar se »skesa«?
- kakšne možnosti ima podjetje, ki je utrpelo škodo zaradi kršitve konkurenčnega prava s strani drugega podjetja, in kakšne so lahko (interne) posledice, če tega ne stori?
- kakšen je sistem varstva pred nekonkurenčnimi ravnanji?
Poudarek seminarja bo na veljavni slovenski zakonodaji, hkrati pa bodo nekatera vprašanja in praktični primeri obravnavani v luči evropskega prava. Po predstavitvi teoretičnega dela so mogoče individualne konzultacije s predavateljem.
Predavatelj: dr. Aleš Ferčič, Pravna fakulteta Univerze v Mariboru