Statistični urad Republike Slovenije je objavil najnovejše podatke o inflaciji za mesec maj. Medletna rast cen življenjskih potrebščin je znašala 1,8 odstotka, kar je za 0,5 odstotne točke manj kot aprila. Na mesečni ravni pa so se cene v povprečju ustalile in ostale nespremenjene.
V prvih petih mesecih letošnjega leta je bila povprečna letna inflacija 1,9-odstotna.
Hrana in brezalkoholne pijače še vedno glavni prispevek k inflaciji
Največji vpliv na rast cen so imele podražitve hrane in brezalkoholnih pijač, ki so bile maja v primerjavi z lanskim majem višje za 5,5 %. K letni inflaciji so s 1,0 odstotne točke prispevale prav te podražitve.
Povečane cene so zabeležili tudi v restavracijah in hotelih, kjer so se povprečne cene dvignile za 5,3 %, kar je prispevalo 0,4 odstotne točke k inflaciji. Sledijo podražitve na področju rekreacije in kulture (+3,1 %), ki so k inflaciji prispevale 0,3 odstotne točke.
Energenti in prevozi znižujejo inflacijo
Nasprotno pa so cene v skupini stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo medletno upadle za 2,1 %. To znižanje je inflacijo ublažilo za 0,3 odstotne točke. Enak prispevek k znižanju inflacije so imele tudi nižje cene v skupini prevoz, kjer so bile cene nižje za 1,9 odstotka.
Gre predvsem za nižje cene energentov, kar je pomembno vplivalo na skupno raven inflacije.
Harmonizirani indeks cen življenjskih potrebščin (HICP)
Merjeno s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki omogoča primerjave med državami Evropske unije, je bila maja letna inflacija 1,9-odstotna, kar je za 0,4 odstotne točke manj kot aprila. Na mesečni ravni so se cene v povprečju znižale za 0,1 odstotka. V prvih štirih mesecih leta je bila povprečna medletna rast cen po tem indeksu 2,1 %.