Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal podvojitev carin na uvoz jekla in aluminija z 25 na 50 odstotkov, ki bodo začele veljati 4. junija. Ob obisku jeklarne v Pensilvaniji je poudaril, da bo ta ukrep močno okrepil ameriško jeklarsko industrijo.
Po podatkih ameriškega ministrstva za trgovino so se cene jekla v ZDA od začetka Trumpovega mandata januarja 2021 zvišale za 16 odstotkov. Marca letos je tona jekla v ZDA stala 984 dolarjev, kar je znatno več kot v Evropi (690 dolarjev) in na Kitajskem (392 dolarjev). ZDA proizvedejo približno trikrat več jekla kot ga uvozijo, največ pa ga uvažajo iz Kanade, Brazilije, Mehike in Južne Koreje.
Trump je med obiskom železarne U.S. Steel spregovoril tudi o skorajšnjem prevzemu podjetja s strani japonskega Nippon Steela, ki bo dobil večinski delež, a bo železar ostal ameriški. Kljub pravnim izzivom, kjer je ameriško prizivno sodišče začasno dovolilo veljavnost carin, ostaja politika zaostrovanja carin v veljavi. V mednarodni skupnosti so odzivi na tovrstno trgovinsko politiko močno negativni, saj ogroža globalni mir in gospodarsko blaginjo.
Povzeto po Forbes Slovenija:
Slovenska industrija jekla (SIJ), največji slovenski proizvajalec jekla, ustvari v ZDA okoli desetino svoje prodaje. Že pred napovedjo podvojitve carin so opozarjali, da bo zvišanje dajatev poslabšalo cenovno konkurenčnost njihovih izdelkov na ameriškem trgu ter zavrlo rast prodaje.
Po ocenah SIJ, ki jih je Forbes Slovenija zbral, ameriška industrija ne bo mogla hitro nadomestiti proizvodnje izdelkov, ki jih zagotavlja SIJ, zato upajo, da bo ameriška administracija uvedla izjeme z nižjimi carinami, kot se je zgodilo že v preteklosti. Kljub temu pa trenutni signali kažejo na zaostrovanje carinske politike.
Predsednik uprave SIJ Andrej Zubicki v letnem poročilu poudarja, da je ameriški trg “strukturno močan in pripravljen na dolgoročno rast”. Poleg Italije in Nemčije sta pomembna trga SIJ tudi ZDA in Bližnji vzhod, kjer nameravajo okrepiti lokalno prisotnost in prodajo. Delež izvoza v ZDA je lani zrasel s 8,5 na 9,9 odstotka.
Poleg SIJ imajo tudi drugi slovenski proizvajalci svoje poglede na vpliv carin. Predelovalec aluminija Talum je lani v ZDA prodal manj kot pol odstotka svoje proizvodnje, zato ne pričakuje večjih neposrednih posledic. V podjetju Impol pa so izpostavljenost ameriškemu trgu zmanjšali že leta 2020 zaradi prvih carinskih ukrepov in sedaj tam ustvarijo le okoli 3 % celotne prodaje.
Kot so za STA poudarili v Impolu, bodo dodatne carine v ZDA, ob neugodnih razmerah na evropskem trgu, še povečale pritisk konkurence in omejile tržne priložnosti.