Novosti in obvestila

Datum

31. Maj 2025

Kategorije

Deli z drugimi

Brez močnega gospodarstva ni močne države: GZS zahteva sistemske spremembe

Pred tretjo obletnico aktualne vlade Gospodarska zbornica Slovenije poziva k hitrejšim in ambicioznejšim ukrepom za konkurenčno gospodarstvo

V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) ob skorajšnji tretji obletnici mandata aktualne vlade poudarjajo, da je gospodarstvo eden ključnih stebrov družbe, brez katerega ni mogoče dolgoročno zagotavljati kakovostnih javnih storitev. V izjavi za javnost izpostavljajo, da kljub nekaterim pozitivnim korakom še vedno manjkajo resni in sistemski ukrepi za izboljšanje poslovnega okolja v Sloveniji.

»Kljub številnim obljubam in manjšim premikom vlade ni zaznati dovolj posluha za potrebe gospodarstva,« opozarja Vesna Nahtigal, generalna direktorica GZS.

Konkurenčnost kot osnova varnosti države

Na GZS so spomnili na izjave premierja Roberta Goloba, ki je na nedavni novinarski konferenci dejal, da je tudi konkurenčnost gospodarstva ključna za varnost države. A kot poudarjajo na zbornici, gospodarstvo ne občuti prave podpore – kljub soglasju o pomenu socialnega dialoga.

V GZS poudarjajo, da je skrb za kakovostne javne in socialne storitve pomembna, a teh ni mogoče zagotoviti brez uspešnega gospodarstva, ki generira prihodke za njihov obstoj.

»Povečevanje proračunskih izdatkov brez reorganizacije in stroškovne učinkovitosti šibi podjetja in gospodinjstva. To dolgoročno ogroža delovna mesta in javne finance,« je poudarila Nahtigal.

Kaj gospodarstvo potrebuje zdaj?

V zadnjem letu mandata vlade GZS pričakuje:

  • ureditev sistema dolgotrajne oskrbe,

  • poenostavitev čezmejnega opravljanja storitev,

  • zagotovitev konkurenčnih cen energije, zlasti za energetsko intenzivna podjetja,

  • nov zagon gospodarske politike za prihodnje obdobje.

Ob tem priznavajo, da je vlada sprejela nekatere dobre ukrepe – denimo podporne sheme za delo, davčne olajšave za tuje strokovnjake in večja vlaganja v raziskave ter razvoj. A opozarjajo, da je bilo gospodarstvo obenem izpostavljeno številnim novim obremenitvam.

Več obremenitev kot olajšav

Podjetja v zadnjih treh letih zaznavajo povečane stroške dela, obremenitve pri zaposlovanju tujcev in nov prispevek za dolgotrajno oskrbo. Povečuje se tudi trošarina za pivo, ki bo z 1. junijem višja za sedem odstotkov, čeprav je že zdaj med najvišjimi v regiji.

»Plače so nadpovprečno obdavčene, industrija pa še vedno plačuje eno najvišjih cen električne energije v Evropi,« opozarjajo na GZS.

Za dodatno zaskrbljenost pa poskrbi tudi najnovejši podatek o gospodarski rasti – bruto domači proizvod je v prvem četrtletju letos upadel za 0,8 %, kar je največji padec v zadnjih štirih letih in prvi negativni četrtletni rezultat po skoraj letu dni.

Sklep: Čas je za resne gospodarske premike

Gospodarska zbornica zato poziva vlado, da v zadnjem delu mandata naredi konkretne premike v prid podjetjem, z jasno usmeritvijo v konkurenčnost, tehnološki razvoj in učinkovit javni sektor. Samo v takem okolju bo Slovenija dolgoročno ohranila delovna mesta, zvišala življenjski standard in okrepila odpornost celotne družbe.

Prijava na Enovice in spletni
časopis “GOSPODARSKI IZZIVI”

Prejemajte poslovne novice, strokovne nasvete in vabila na dogodke v naših elektronskih novicah. V novem spletnem časopisu spoznavajte  dobre  podjetniške  prakse, podjetja,  uspešne podjetnice in podjetnike.

Več novic