Si predstavljate svoj vsakdan brez zobne paste in mila, čistega doma in javnih prostorov, varnega avtomobila priljubljene barve, tablete proti glavobolu, dežnika in dobrih športnih copatov? Verjetno ne. To pomeni, da ste nenehno v neposrednem ali posrednem stiku z izdelki kemijske industrije.
Brez kemije ne gre (in ne bo šlo)
Materiali, tehnologije in izdelki kemijske industrije so vpeti v skoraj vse procese, ki zagotavljajo izdelke in storitve, ki jih potrebujemo. So surovine, pomožna sredstva ali deli izdelkov v roizvodnih li storitvenih procesih drugih dejavnosti. So izdelki za končne uporabnike, tako za poklicne (npr. obrtnike) kot običajne potrošnike. Kemijska industrija ni samo proizvodnja klasičnih »kemičnih« izdelkov (npr. raznih surovin, lepil, barv in premazov), je tudi proizvodnja plastičnih mas in izdelkov iz njih, proizvodnja izdelkov iz gume ter tudi farmacevtska proizvodnja.
25% vseh slovenskih predelovalnih dejavnosti skupaj
800 gospodarskih družb, ki sestavljajo kemijsko industrijo v Sloveniji, ustvari kar četrtino dodane vrednosti vseh slovenskih predelovalnih dejavnosti skupaj. S tem je kemijska industrija vodilna industrijska panoga v Sloveniji.
Zaposluje 32.000 oseb, kar je 17 % vseh zaposlenih v industriji. Je najbolj produktivna predelovalna dejavnost: 71.000 EUR dodane vrednosti na zaposlenega za dobrih 50 % presega povprečje predelovalnih dejavnosti. 81 % vrednosti prodaje, realizirane v tujini, odraža njeno mednarodno konkurenčnost in vpetost v aktualne globalne trende, istočasno pa predstavlja 22 % vrednosti izvoza slovenske industrije.
Prihodnost kemijske tehnologije: bolj učinkovito, bolj trajnostno, bolj obvladljivo
Z ustvarjanjem in zagotavljanjem zelenih in trajnostnih materialov ter produktov, tehnologij mehanskega in kemijskega recikliranja idr. je kemijska industrija gonilo razvoja in zahtevane transformacije (tudi zelene in krožne) v vseh verigah vrednosti, kjer je vključena. V obdobju pandemije ponovno odkriti pomen strateške vtonomije je dal novo težo pomenu marsikaterih kemijskih izdelkov z njihovo uvrstitvijo med strateško pomembne izdelke, v evropskem in tudi slovenskem prostoru.
Nujnost pomembnih sprememb je spoznala in jo realizira kemijska industrija sama, vse bolj pa jo narekujejo tudi politike. Zlasti strategije in njihovi akcijski načrti iz okvira Evropskega zelenega ogovora (še posebej t. i. kemijska strategija za trajnost ter cel nabor ukrepov v zvezi s plastiko) spodbujajo in z ukrepi usmerjajo kemijsko industrijo v pospešene inovacije in spremembe. Prvič zato, da pospeši ustvarjanje novih rešitev, ki jih ponuja ostalim, drugič zato, da sama izboljša svojo učinkovitost. Da obstane in še naprej deluje za dobrobit človeka.
Za večjo prepoznavnost pomena kemijske industrije in njenih izdelkov si v zadnjem času prizadevamo v Združenju kemijske industrije pri Gospodarski zbornici Slovenije. S Pravo kemijo želimo utemeljeno pokazati njen pomen in pomembnost. Tudi zato, da bi prispevali k preseganju razmišljanj in trditev na podlagi stereotipov in neutemeljenih pavšalnih ocen.
Pripravil: Denis Jahić, predsednik Združenja kemijske industrije pri GZS